Masz pomysł

na film?

 

Wypełnij wniosek

na jego realizację!

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujmy, że w dniu 28.07.2020r. został zakończony XII konkurs o udzielenie wsparcia finansowego przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film produkcjom filmowym związanym z województwem zachodniopomorskim, ze szczególnym uwzględnieniem Miasta Szczecin i Miasta Koszalin, mogącym przyczynić się do kulturalnej, turystycznej i gospodarczej promocji tych miast i regionu oraz do budowania jego pozytywnego wizerunku.

Do konkursu zgłoszono 23 projekty. Decyzją Rady Programowej Funduszu Filmowego Pomerania Film z dnia 15.09.2020r. w skład której weszli: Joanna Pieciukiewicz, Marek Osajda, Paweł Strojek, wyłoniono następujących laureatów XII edycji konkursu, którzy spełnili kryteria ocen: zobacz wyniki

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że w dniu 29.06.2020 r. Zachodniopomorski Fundusz Filmowy „Pomerania Film” rozpoczyna XII nabór wniosków o udzielenie wsparcia finansowego produkcjom filmowym.

 

Nabór wniosków zostanie zakończony w dniu 28.07.2020 r.

 

Regulamin konkursu i dokumenty aplikacyjne do pobrania - na stronie www.pomeraniafilm.pl  - zakładka Regulamin.

 

Wyniki konkursu zostaną oficjalnie ogłoszone do dnia 30.09.2020 r.

 

 

Zamkowe kino działające w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie na swoim profilu na Facebooku od 21 maja prezentuje cykl „My i wy sąsiedzi – filmy dokumentalne na pograniczu”

 

W każdy czwartek widzowie oglądać mogą przedstawiające życie na polsko-niemieckim pograniczu dokumenty, których  producentem jest Kulik Film s.c. Paweł Kulik, Michał Kulik, a koproducentem Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film działający w strukturach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 

https://www.facebook.com/kinozamek/ 

 

Terminy rozpoczęcia pokazów:

 

21 maja 2020

Czas wartości

2019, Polska, film dokumentalny, 45 min.

Producent: Kulik Film s.c. Paweł Kulik, Michał Kulik

Koproducent: Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film działający w strukturach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Czy przestrzeganie wartości jest niezbędne do pokojowego funkcjonowania społeczeństwa? Czy nadszedł czas, kiedy społeczeństwo zwróci się w obronie wartości? Film portretuje dwoje bohaterów: Axela Schmidta-Gödelitza i Martę Szuster. Axel Schmidt-Gödelitz kieruje założoną przez siebie Akademią Wartości. Dyskusje uczestników podczas międzynarodowych spotkań w akademii skupiają się nad odpowiedzią na postawione przez Axela pytanie – w jaki sposób, zachowując kreatywny i dynamiczny rozwój, ma funkcjonować społeczeństwo, aby zachować pokój wewnątrz i na zewnątrz każdego państwa?

Marta Szuster obywatelka Niemiec i Polski mieszka na pograniczu. Jest aktywistką ruchu kobiecego. Pokazuje jak ważne jest zachowanie praw kobiet (m. in. prawo do in vitro) dla prawidłowego funkcjonowania rodziny i społeczeństwa.

 

28 maja 2020

Art  location

2016, Polska, film dokumentalny, 48 min., wersja oryginalna polsko-niemiecka z napisami

Producent: Michał Kulik

Reżyseria: Paweł Kulik

Koproducent: Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film działający w strukturach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Trzy artystki na pograniczu polsko-niemieckim, dwie Polki i Niemka, działają w miejscach, które w obydwu krajach traktowane są jak prowincja. Art location to miejsca ich pracy twórczej. Artystki opowiadają o tym, jakie znaczenie ma dla nich potrzeba tworzenia oraz czym są dla nich: przemijanie, marzenia, przypadek, macierzyństwo. Zdjęcia nakręcono w: Zamku Broellin, Gryfinie, Goleniowe, Greifswaldzie, Kamminke, Stepnicy, Szczecinie i Świnoujściu.

 

4 czerwca 2020

Sploty jednego warkocza

Realizacja: Stowarzyszenie „Edukacja, Nauka, Kultura” (SENK) ze Szczecina we współpracy z producentem filmów dokumentalnych Q-Vision Michał Kulik

Koproducent: Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film działający w strukturach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Film dokumentalny opowiadający o losach lekarki, pisarki – Britte Wuttke. Splecione losy Polaków i Niemców opowiedziane jako historia człowieka uwikłanego w burzliwe dzieje czasów, w których przyszło mu żyć. Czasów trudnych, powojennych, w których następują zmiany i kształtuje się socjalizm w Polsce.

 

11 czerwca 2020

Ogród po drugiej stronie rzeki

Realizacja: Stowarzyszenie „Edukacja, Nauka, Kultura” (SENK) ze Szczecina we współpracy z producentem filmów dokumentalnych Q-Vision Michał Kulik

Koproducent: Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film działający w strukturach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

"Ogród po drugiej stronie rzeki" to historia rodzin, które  rozdzieliła wojna. Główny bohater filmu Marek Brzeziński z Gryfina wędrując po obu stronach granicy odkrywa ślady swoich przodków. Jego dziadkowie po I wojnie św. wyemigrowali za pracą do niemieckiego Tantow. Tam przeżyli II wojnę św. Wraz z rodziną swego pracodawcy w 1945 r. uciekli na zachód. Jednak później osiedlili się w pobliżu Tantow – w Gryfinie, które po wojnie stało się polskim miastem.

"Poczucie przynależności narodowej, niestety, u niektórych prowadzi do niechęci wobec innych. Z kolei poznanie historii swoich przodków pomaga zrozumieć, że wielonarodowość  i wielokulturowość powinna nas wszystkich ubogacać i być jedynie źródłem przyjaźni..." – piszą producenci.

 

 

 

„Jestem z Doumga” to opowieść o człowieku imieniem Amadou Sy, który idzie przez życie z podniesioną głową, dumnie i odpowiedzialnie. Ma wielkie serce, w którym dwie ojczyzny Polska i Senegal zajmują wiele miejsca. Kocha obie tak samo mocno, obie podziwia i ceni. Film pokazuje Europejczyka i Afrykańczyka w jednym. Jak doskonale harmonizuje w sobie miłość i przywiązanie do obu swoich ojczyzn, nie stawiając którejkolwiek wyżej.

Film będzie można oglądać online tylko czasowo na kanale YouTube Zamku. Emisja już w ten piątek (15 maja) od godz. 17:00 do niedzieli do godz. 22:00 (17 maja). Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

Wspaniałe krajobrazy Delty Świny i piękne, choć kontrowersyjne, ptaki podziwiać można w dokumencie „Ptaki – szczury”, pierwszym filmie przyrodniczym, jaki powstał przy wsparciu Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film. Na pierwszą w historii funduszu internetową premierę jego koprodukcji zaprasza Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Prezentacja online filmu „Ptaki – szczury” w reżyserii Krzysztofa Chomicza odbędzie się już w najbliższą niedzielę 3 maja na zamkowym kanale YouTube. Dokument dostępny będzie tylko przez jeden dzień - 3 maja od godz. 10.00 do 22.00. Link do filmu zostanie opublikowany na facebookowym profilu Kina Zamek (https://www.facebook.com/kinozamek).


Film dokumentalny – przyrodniczy : „Ptaki – szczury”

Producent: Krzysztof Chomicz

Koproducent zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film

Zdjęcia: Piotr Chomicz, Krzysztof Chomicz

Reżyser: Krzysztof Chomicz

Montaż: Martin Pechan

Tekst: Małgorzata Gwiazda-Elmerych

Lektor: Stanisław Heropolitański

Kochane i znienawidzone. Piękne i zarazem obrzydliwe, waleczne, ale i tchórzliwe. Kormorany zachwycają i budzą odrazę i właśnie dlatego są tak niezwykłym obiektem do filmowania i niebanalnym bohaterem tej historii – historii życia kolonii kormoranów.

Nie ma większego wyzwania w świecie filmu, a już na pewno w świecie filmu dokumentalnego, jak realizowanie filmu przyrodniczego. To setki, jeśli nie tysiące godzin spędzonych na filmowaniu i czekaniu na to jedno, jedyne ujęcie. Na ekranie telewizora czy komputera to może czasami dwie, może 12 sekund, w trakcie realizacji zdjęć to długie godziny i kolejne zagrane materiałem filmowym karty. To również czas poświęcony na oswajanie „obiektu” – przyzwyczajenie go do swojej obecności, tak aby pozwolił zbliżyć się do gniazda, czy towarzyszyć godom.

Takie zaufanie autor filmu zdobył w ciągu ostatnich lat wśród kormoranów z kolonii w Świnoujściu.

Nie jest to rekordowa kolonia, bowiem te rekordowe mogą liczyć po kilkadziesiąt tysięcy osobników, ale jest ona wyjątkowa, bo swoje miejsce bytowania znalazła w Delcie Wstecznej Świny, na 44 wyspach Świnoujścia, ale także po niemieckiej stronie wyspy Uznam. To o tyle fascynujące, że w Polsce i w Niemczech obowiązują nieco odmienne przepisy dotyczące ochrony tych ptaków.

A nie są one lubiane – nazywane są ptasim chwastem, latającymi szczurami, ale też wilkami polskich wód. Inspirują i odpychają, zwłaszcza gdy ogląda się ogołocone ze wszystkiego martwe kikuty drzew uwalane „kormoranim guano” i zwłaszcza, gdy po raz kolejny rybacy wyciągają puste sieci, bo ptasi chwast wyczyścił ich zdaniem wody z ryb.

Film był realizowany na wyspach Uznam i Wolin oraz pozostałych 43 wyspach, które składają się na – w dużym uproszczeniu – obszar nazywany Deltą Świny.

I choć są nazywane ptasim chwastem, to… Nie ma wielu piękniejszych widoków niż kormorany suszące na wietrze, w słońcu swoje pióra. Ich pióra namakają, bowiem to jedne z niewielu ptaków wodnych, które nie posiadają gruczołu kuprowego, produkującego wydzielinę, sprawiającą, że pióra - tak jak na przykład kaczek czy łabędzi - są wodoodporne. W czasie nurkowania za rybami pióra kormorana całkowicie nasiąkają wodą, dzięki czemu jest mu łatwiej nurkować, jednak po wynurzeniu nasiąknięte wodą pióra powodują, że ptak jest za ciężki, by sprawnie latać, a także znacznie wychładzają jego ciało. Stąd też konieczne jest ich suszenie na wietrze czy na słońcu.

Te i mnóstwo innych interesujących faktów o kormoranach w filmie „Ptaki-szczury” - pisze Małgorzata Gwiazda-Elmerych

 

Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film od 2009 r. działa w strukturach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Donatorami funduszu są Województwo Zachodniopomorskie, Miasto Szczecin i Miasto Koszalin.

 

Wypowiedź reżysera znajdą Państwo na zamkowym Facebooku:

https://www.facebook.com/zamek.szczecin/?ref=aymt_homeage_panel&eid=ARAB-Oq9BvMCrspCwDuFMHt0bC1ExsLTPEBwH4Dc-qIpdB2ftttEERJRBjn0tBJJEWjJkiokjlP_iyKQ

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

telefony: +48 91 434 83 52; +41 91 434 83 34, e-mail: kino@zamek.szczecin.pl