Masz pomysł

na film?

 

Wypełnij wniosek

na jego realizację!

Producent: Fundacja im. Ferdynanda Magellana.

Reżyser: Martin Duba.

Film fabularny, familijny, 93 min.

 

krótki opis filmu (producent)„Bella Mia” to polsko-czeska koprodukcja stanowiąca połączenie gatunków takich jak: film przyrodniczy, familijny, przygodowy, komediowy, dramat. Opowiada o losach stada krów uciekających przed ludźmi, którzy mają stać się ich oprawcami. To poruszająca historia o solidarności, zaufaniu, poświęceniu i prawach zwierząt.

 

opis filmu

Bella Mia opowiada o zwierzętach, które okazują się bardziej ludzkie od samego człowieka. Wraz z widzami odbywają one wielką podróż ku wolności, w samym środku otaczającej ich natury. Po drodze muszą stoczyć walkę o przetrwanie z ludźmi i ich zasadami, dzięki którym ludzkość rządzi i opanowała świat, należący przecież do wszystkich stworzeń. „Bella Mia” jest przypowieścią, w której świat zwierząt i ludzi stoją naprzeciwko sobie. 

Stado krów z małego gospodarstwa, z powodu podejrzenia o BSE (choroba szalonych krów), zostaje skazane na przymusowy ubój. Zwierzęta, przygotowywane właśnie do wywózki do rzeźni, wyczuwają grożące niebezpieczeństwo, buntują się i próbują uciec. Ludzie organizują na nie polowania, które często kończą się niepowodzeniem. Stado, pod przewodnictwem bystrej krowy Belli, okazuje się na tyle inteligentne i przewidujące, że będzie w stanie pokonać wiele niebezpieczeństw. Wzajemne zmagania powodują, że po obu stronach dochodzi do wyczerpania sił i swego rodzaju rozejmu.Człowiek ucieka się do brutalnego zabijania, które ma już niewiele wspólnego z początkową prewencją weterynaryjną. Na szczęście znajdują się jednak ludzie myślący inaczej, starający się pomóc znajdującym się w tarapatach krowom. Doskonale wiedzą, że prawdziwe niebezpieczeństwo czyha na człowieka nie ze strony zwierząt, lecz systemu, który każe mu uzurpować sobie prawo do rządzenia światem.

Bohaterki pragną tylko jednego – nieskrępowanego życia na łonie przyrody. Muszą jednak przystosować się do niego same, początkowo bez niczyjej pomocy. W związku z tym poznają, co znaczy głód, zimno, cierpienie i ból.

Pod tym względem niewiele różnią się od człowieka, a poprzez swoje doświadczenie uświadamiają nam jak groźne skutki wywołuje próba ingerencji w naturalny bieg przyrody.

Z upływem czasu w nierównej walce pozostaje tylko główna bohaterka. Krowa-przewodniczka Bella zostaje postawiona przed koniecznością podjęcia istotnej decyzji: uratować własne życie, czy – za cenę niezwykłego ryzyka ochronić – swojego potomka. Bella poświęca się i zwycięża moralnie nad całym swoim otoczeniem. Wyłącznie od przyrody zależy, czy pozwoli jej przeżyć po ciężkim zranieniu.

Ta, utrzymana w klimacie filmowej ballady, opowieść posiada wyjątkową siłę emocjonalną. Jest też apelem moralnym, który przekazuje odbiorcy proste, lecz sugestywne przesłanie: ludzie nie są jedynymi panami świata, powinni nauczyć się życia w harmonii z przyrodą i respektowania wolności innych. Bella Mia to prawdziwy „czeski film”.

 

Oficjalna strona filmu:

bellamia.pl

 

Projekcje filmu w roku 2014

·          STOWARZYSZENIE KULTURA NA GRANICY SZYMANOWSKIEGO Kino na Granicy 2014

·          Centrum Kultury 'Muza' Jednorazowy pokaz w kinie studyjnym

·          MIEJSKI OŚRODEK SZTUKI GORZÓW WLKP POMORSKA Jednorazowy pokaz w kinie studyjnym

·          STOWARZYSZENIE NOWE HORYZONTY – wielokrotne pokazy w kinie studyjnym

·          ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH UL.KORSARZY – wielokrotne pokazy w kinie studyjnym

·          MAŁOPOLSKIE CENTRUM KULTURY SOKÓŁ - jednorazowy pokaz w kinie studyjnym

·          MIEJSKI OŚRODEK KULTURY I SPORTU JANA KOCHANOWSKIEGO - jednorazowy pokaz w kinie studyjnym

·          CENTRUM KULTURY I WYPOCZYNKU W ANDRYCHOWIE - jednorazowy pokaz w kinie studyjnym

·          CENTRUM KULTURY 105 W KOSZALINIE - jednorazowy pokaz w kinie studyjnym

·          FUNDACJA WSPIERANIA KULTURY FILMOWEJ CYRK EDISON -jednorazowy pokaz w kinie studyjnym

·          Festiwal w Cottbus

 

 

 

Linki do wydarzeń związanych z filmem:

III nabór wniosków

Wyniki III naboru wniosków

Za nami kolejne zamknięte kolaudacje

Bella Mia na dużym ekranie - także w kinie Zamek

 

 

 

 

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

telefony: +48 91 434 83 52; +41 91 434 83 34, e-mail: kino@zamek.szczecin.pl